Що таке тепловий насос для опалення?

Що таке тепловий насос і як він працює?

 

Тепловий насос — це альтернатива газовому або електричному котлу, принцип роботи, яких ґрунтується на творі тепла. Тепловий насос у свою чергу не виробляє тепло — він бере енергію повітря з вулиці, води або ж ґрунту, та переносить у приміщення. Таким чином, тепловий насос може працювати на опалення, кондиціювання повітря та навіть на нагрівання води.

 

 

 

 

Теплові насоси здатні забезпечувати опалення навіть при зовнішній температурі повітря -25°C. Тим самим, досягається високий показник ККД теплових насосів – 3-5кВт тепла (або ж холоду) на 1 кВт електрики, тоді як у газових та електричних котлів рівень ККД менший. 1 кВт! Звідки тепловий насос бере тепло, якщо на вулиці -25°C? Відповідь проста. З того ж повітря. Насправді, абсолютний 0, це -273 градуси за Цельсієм. Все що до цієї позначки — тепло. І це тепло можна діставати, накопичувати та спрямовувати на нагрівання.

 

Роботу повітряного теплового насоса можна порівняти з роботою всім знайомого побутового кондиціонера. У нього також є зовнішній і внутрішній блок, тільки от повітряний тепловий насос гріє не повітря в будинку, а воду, яка потім біжить у теплу підлогу, в радіатори або фанкойли. Так ми й отримуємо ефективне опалення у нашому будинку.

Типи теплових насосів

 • тепловий насос «грунт-вода»;
 • тепловий насос «вода-вода»;
 • тепловий насос «вода-повітря»;
 • тепловий насос «повітря-повітря».

Всі вищевказані види теплових насосів як джерело енергії для тепла, холоду, використовують:

 

 

 • повітря, навколишній нас;
 • воду з водоймищ, або ж підземні води;
 • грунт.

 

Пристрої теплових насосів різних типів дуже схожі між собою, але є й деякі відмінності. Наприклад, у повітряного теплового насоса у зовнішньому блоці будуть вентилятори, які проганяють вуличне повітря через систему. У грунтового теплового насоса будуть труби, схожі зі свердловиною, які вкопуються в ґрунт, і забирають із нього тепло для опалення або кондиціювання в будинку. У водяного насоса також буде свердловина, через яку вода забирається в тепловий насос і проганяється через систему для опалення.

Більш детально про особливості різних видів теплових насосів читайте у статті Види теплових насосів для опалення: види, переваги та застосування.

Правильно підібрати тепловий насос можуть фахівці, які при розрахунках та виборі системи враховують такі фактори:

 • Стан об'єкту (нове, або ж реконструкція)
 • Фізичне розташування об'єкта (для вибору типу теплового насоса – повітряний, водяний або ґрунтовий)

Розглядаючи відмінності переваг одного виду теплового насоса від інших, можна сказати, що повітряний тепловий насос вважається більш універсальним, тому що підійде для багатьох типів котеджів та приватних додому. Він так само швидко окупиться.

 

Що стосується ґрунтового теплового насоса – він виглядає більш ефективним., однак, така система довше окупається через вартість земляних робіт (буріння під свердловину). В разі, якщо ваш об'єкт знаходиться далеко від комплексних будівель, та електрика вам обходиться дуже дорого, то ґрунтовий тепловий насос є єдиним виходом.

Водяні теплові насоси застосовуються у двох випадках: якщо у вас велика кількість ґрунтових вод (що зустрічається досить рідко), або якщо поруч розташоване водоймище. У другому випадку, хочемо попередити, що для того, щоб забирати тепло з водоймища — потрібно використовувати специфічні теплообмінники, які до того ж досить часто можуть засмічуватися. Це призведе до зменшення продуктивності та дорогого сервісного обслуговування.

Схема підключення до теплового насосу різних видів агрегатів для опалення:

 

Схема подключения к тепловому насосу

Скільки коштує тепловий насос, і які виробники існують

Вартість обладнання для комерційних та приватних приміщень:
 • Для приміщень площею 100-150 м2 — складає від 2700 до 4500 Євро.
 • Для приміщень площею 170-280 м2 — складає від 4700 до 15000 Євро.
 • Для приміщень 400 м2 і вище — ІНДИВІДУАЛЬНО.

До преміум-сегменту можна віднести наступних виробників: Хітачі Ютакі, Mitsubishi Electric, Daikin Altherma, Viessmann, Vaillant.
До середньо-цінового сегменту: MyCond, Раймер, Gree Versati, Купер&Мисливець.

 

Підбиваючи підсумки, можна сказати, що ідеальним варіантом є використання теплового насосу «повітря-вода». Він простий у монтажі, експлуатації та досить швидко окупається. Якщо не вірите нам, то порахуйте, скільки ви зможете заощадити на опаленні квартири чи будинку, якщо встановіть тепловий насос. Усі необхідні формули ми опублікували здесь.

Для чого вам потрібен тепловий насос? Насамперед, щоб заощаджувати на опаленні. А як бонус ви отримуєте систему кондиціювання всього будинку в спекотний період року та наявність гарячої води в будинку цілий рік.

Переваги та недоліки теплових насосів

Переваги та недоліки опалення тепловим насосом